Plastové okno

Potřebujete bezpečná okna? Neponechávejte nic náhodě a svěřte se do rukou odborníků

Množství zkoušek, testů a nakonec i případů vloupání prokázalo, že zkušenější zloděj dokáže vypáčit či jinak prolomit zavřené okno jakéhokoliv typu do jedné minuty. Není však tak zle, jak by se mohlo zdát, jelikož jsou dnes na trhu k dispozici nejrůznější systémy, které bez problému uchrání jak vaše zdraví, tak i váš majetek. Většina pachatelů kriminální činnosti spojené s rodinnými domy jsou totiž většinou nezkušení delikventi, kteří si své cíle vybírají náhodně, proto zabránit vloupání nebývá ve většině případů až tak složité. Okna a dveře SULKO dodáváme na přání zákazníků v nejrůznějších parametrech a samozřejmě jsou mezi nimi i bezpečností řešení nejrůznějších tříd a stupňů.

Bezpečnostní třídy skel a rámů

Každý prvek okna může být z hlediska odolnosti proti rozbití či vypáčení rozdělen do tzv. bezpečnostní třídy. Pokud začneme okenními rámy, pak tyto jsou obvykle rozděleny dle evropské normy od čtyř tříd označených písmeny BT a číslem, popř. WK a číslem (dnes se již nepoužívá). Jednotlivé bezpečnostní třídy je možné popsat přibližně takto:

BT1 (dříve WK1) – okna mírně či základně odolná proti násilí, jednoduchým nástrojům, statické či dynamické zátěži. Pod tento typ patří většina základních konstrukcí oken, a proto zpravidla nebývá problém taková okna překonat do 5 minut.

BTP2 (dříve WK2) – Totéž jako třída 1, rozdíl tkví pouze v použitém skle a některých komponentech kování a závěsů. Interval nutný na vypáčení okna těmito nástroji je nižší než 15 minut.

BTP3 (dříve WK3) – Takto označené okenní rámy jsou již středně odolná proti vloupání a i s pomocí těžkých nástrojů odolají vniknutí do objektu po minimální dobu 16 minut. U těchto oken se již ovšem neobejdete bez ocelové výztuže v rámu.

Podíváme-li se na hodnocení bezpečnostních tříd u skel, zjistíme, že u nich je situace trochu složitější. U skel totiž rozeznáváme dva parametry bezpečnosti, a sice třídu bezpečnosti a kategorii odolnosti skel. Bezpečnost skel je označena pomocí čísla udávajícího výšku pádu skleněné tabule a písmenem, které popisuje charakter lomu skla po nárazu. Třídy lomu jsou tři, od písmene A, které nám říká, že se sklo rozbíjí na ostré úlomky, které mohou být i větších rozměrů, až po písmeno C, které mají tvrzená skla rozbíjející se na bezpečné úlomky, u kterých nehrozí zranění.

Kategorie odolnosti následně popisuje, jaké množství úderů zkušební sekerou okno vydrželo, přičemž těchto kategorií je celkem osm a pro účely ochrany běžného bydlení se zpravidla nepoužívá sklo vyšší kategorie odolnosti než 4, nicméně v případě zájmu klienta není problém poskytnout sklo i vyšší kategorie odolnosti. Krom těchto kategorií se rozlišují ještě další třídy odolnosti u speciálních skel, konkrétně se jedná o odolnost skla proti výstřelům (neprůstřelná skla) či proti výbuchům, ale ta se používají ve zvláštních případech.

Další bezpečnostní prvky

Krom odolnosti materiálů je možné vaše okna zabezpečit dalšími prvky proti násilnému vniknutí, jako jsou bezpečnostní body proti vypáčení, uzamykatelné kliky, kliky Secustik, které jsou díky vnitřnímu mechanismu fungujícímu na principu západek odolné vůči neoprávněnému vniknutí, elektronické systémy ohlašující neoprávněné otevření a další. Všechny tyto možnosti lze kombinovat a s drobnými ústupky (u oken s elektronickým ohlášením otevření např. nelze zajistit mikroventilaci, ta je totiž z hlediska bezpečnostipovažována za otevřené okno) dokážeme v SULKO připravit ideální variantu pro vaše potřeby.

V SULKO neponecháváme bezpečnost náhodě

Ať už potřebujete základní zabezpečení nebo si chcete být jisti, že si i zkušené party na vašich oknech vylámou zuby, s okny SULKO nebudete mít problém zajistit optimální úroveň zabezpečení. I v základních modelech našich rámů implantujeme speciální uzavírací body proti vypáčení, řady Classic Line, Optimo Line, Profi Line a Profi + jsme pak schopni pro vás připravit v bezpečnostních kategoriích BTP2 i BTP3 a se skly dle vašich požadavků. Pokud máte vůči zabezpečení vašich oken nějakou otázku či kompletně zvažujete nové bezpečnostní řešení, pak se na nás určitě obraťte na našich kontaktech zde a my vám rádi poradíme, jakým způsobem komplexně vyřešit otázku bezpečných oken i dveří. Nezapomínejte, že zvláště pojišťovny vyžadují v některých případech vysokou úroveň zabezpečení domu pro plnění nejrůznějších pojišťovacích produktů či vyplacení kompenzací. Stačí mít doma jenom trochu cennější nábytek, dva či tři starožitné obrazy nebo třeba i drahý hudební nástroj a už může být jeho pojištění podmíněno okny nebo dveřmi příslušné bezpečnostní třídy.

Tyto podmínky se ovšem vztahují i na montáž těchto prvků, kde platí, že zabudování jakýchkoliv bezpečnostních prvků vyšších tříd smí provádět pouze autorizovaná a certifikovaná firma s příslušným stupněm bezpečnostního prověření. Nebylo by to ostatně poprvé, kdy nebyla po krádeži přiznána kompenzace z důvodu nedoložení certifikátu o autorizované instalaci např. bezpečnostních rámů. Toto si v SULKO samozřejmě uvědomujeme, proto v těchto případech pro vás velmi rádi zařídíme nejen odborný návrh zabezpečení, ale i jeho řádnou instalaci i zprovoznění.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /www/doc/www.sulko.cz/www/blog/wp-content/themes/brood/inc/template-tags.php on line 56
Okna
, ,

Warning: A non-numeric value encountered in /www/doc/www.sulko.cz/www/blog/wp-content/plugins/ultimate-social-media-plus/libs/sfsi_widget.php on line 279
Facebook
Google+
https://www.sulko.cz/blog/bezpecna-okna/
Twitter